teisipäev, 30. mai 2006

Karm tulevik

The Dante's Inferno Test has banished you to the Sixth Level of Hell - The City of Dis!
Here is how you matched up against all the levels:
LevelScore
Purgatory (Repenting Believers)Very Low
Level 1 - Limbo (Virtuous Non-Believers)Moderate
Level 2 (Lustful)Moderate
Level 3 (Gluttonous)Moderate
Level 4 (Prodigal and Avaricious)Very Low
Level 5 (Wrathful and Gloomy)High
Level 6 - The City of Dis (Heretics)Very High
Level 7 (Violent)High
Level 8- the Malebolge (Fraudulent, Malicious, Panderers)High
Level 9 - Cocytus (Treacherous)High

Take the Dante's Inferno Hell Test

esmaspäev, 29. mai 2006

Tavajuuraka arusaam elektrienergiast

Juurakate esseedes on sageli peakangelaseks keegi "tavainimene". Minul kui "tavafiloloogil" kogemus selliste elukatega puudub, ausaltöeldes.
Päeva laeng on aga käes "tavajuuraka" arusaamast elektrienergia olemuse kohta:
"Asja näol on tegemist füüsilise ehk kehalise esemega. Kehalisuse all tuleb mõista ruumiosa täitvat mateeriat, seega midagi sellist, mida saab käega katsuda ja sellisel viisil ka ära võtta, hõivata. Seega ei kuulu asja mõistesse elektrienergia. Tänapäeval teatakse, et elekter ei ole midagi muud kui elektronide liikumine ning et elektronid on vaadeldavad asjadena. Kui keegi lülitab oma tarbija võõrasse vooluvõrku, siis liiguvad elektronid võõrast valdusest tema valdusesse, tema elektrijuhi kaudu tema tarbijasse. Karistusõiguslikult ei ole sellel tõdemusel siiski praktilist tähtsust, sest elektrone ei ole võimalik hõivata, st kätte võtta ja ära viia nagu muud asja."
Et kas keegi "tavafüüsik" oleks nüüd nii lahke ja seletaks mulle ära ühe lihtsa juhtumi. Oletame, et keegi surkab mind juhtmeotsaga kätte, käelaba sisse. (Selliseid katseid kirjeldati tegevat bioloogid konnade jmt peata olevustega) Juhtme teised otsad on lülitatud (võõrasse) vooluvõrku. Minu käsi on siis minu tarbija ja elektronid (võõrast) vooluvõrgust on minu käe sees ja olen nad kätte saanud. Aaa, nojah, ma ei saa neid ära viia... sest vool ja elektronid takkapihta panevad mööda keret otse maasse. Kui mul kummikud jalas on?
Minul oli koolis füüsikaõpetaja, kes tuletas tütarlastele korduvalt meelde, et elektronid ei ole rohelised hernekesed ega põruta mööda juhet ise kusagile, vaid võbelevad viksilt silmaga hoomamatul trajektooril. Kas vahepeal on midagi uut selgunud?

kolmapäev, 24. mai 2006

Mul ei ole midagi selle vastu, et Sul hästi läheb. Ei, tõepoolest, mulle meeldib väga, kui Sa õnnelik oled. Sulle sobib õnnelik-olemine. Nagu igale teiselegi inimesele.

Aga praegu pean ma seisma oma vajaduste eest. Ise enda eest. Ma ei saa praegu rohkem hoolida kellestki teisest, ükskõik kui kallist inimesest. Sest mängus on ei rohkem ega vähem kui Minu Elu.

Ohh, ma olen enamjaolt nii püüdlik teiste sõnadele alluma! Et kui keegi ütleb: "Ole õnnelik selle üle, mis sul on!", siis ma tunnen end võimetu tohmanina, kui ma seda ei suuda. Aga tunne on ehe! See tunne ei kao palja ütlemise peale ja ma ei muutu õnnelikuks selle üle, mis mul on. Olen ikka veel katki, poolik ja sihitu.
- Ja miks see sind nii kohutavalt endast välja viib?
- Sest see toimus minu endaga. Ma ei saanud seda kusagilt lugeda ega eemalt vaadata ja seda on raske kirjeldada, kuid see kõik on kohutavalt tõsi ja kohutavalt lähedal.
Üks hea inimene soovitas mul kirja panna päevad, mil ma endaga rahul pole. Et võib-olla suudan ma siis järele mõeldes aru saada, miks ma endaga rahul pole. Ma vist tean nüüd vastust.

Neil päevil pole ma suutnud saavutada inimlikus suhtlemises nii lähedast kontakti, kui mulle vaja oleks nende inimestega, kes on mulle olulised.

reede, 19. mai 2006

mis on tavainimese kõrvale kehva kuulata

Mai Gaad, meie korrespondent keelerindel, tahab edastada tulikirjas ühe juuratudengi sõnu:
"Loodan väga, et eesti keele suhtluskeel jääb oma kindlatesse grammatilistesse raamidesse. Liigne ülepaisutatud ametlikkus või hoopis inglise keele terminitest läbi põimitud tekst on tavainimes kõrvale kehva kuulata, sageli mõistetamatu, vajab eraldi selgitamist."
Mina jällegi loodan väga, et see inimene "ei kaeva" mind autoriõiguste eiramise eest kohtusse, kui ma seekord jätan tema nime tsitaadile alla panemata.